Academic Faculty 2021–2022

HEAD MASTER: S. J. EVERSON, M.A.
BURSAR: I. D. WILLIAMS, MBA, CMgr, GCMI, MAPM, MCIL
SECOND MASTER: M. C. HUSBANDS, M.A.
DEPUTY HEAD (ACADEMIC): R. C. GARVEY, M.A.
SENIOR MASTER: C. R. EVANS-EVANS, B.A., MEd, NPQH
REGISTRAR: J. G. TAYLOR, M.A.
DEPUTY HEAD, INFORMATION SERVICES: Dr A. R. H. CLARKE, M.A., D.Phil
DEVELOPMENT DIRECTOR: N. J. LATHAM, LLB Law
HEAD OF UPPER SCHOOL: Dr C. L. HARRISON, Ph.D
HEAD OF MIDDLE SCHOOL: Mrs L. P. PRUDEN-LAWSON, M.A.
HEAD OF LOWER SCHOOL: T. W. JENKIN, M.A.
HEAD OF PUPIL AND STAFF WELL-BEING: T. C. H. GREENAWAY, B.Sc.
SCHOOL CHAPLAIN: THE REVEREND J. T. FIELDS, M.A., STM

Teaching Staff

Ms I. LUMSDEN, B.A. Head of Art and Design
Mr A. C. CATALDO
Mr S. N. LEECH, B.A. part time

Ms S. GRICE, B.Sc. Head of Careers
Mrs K. RICHARDS, Associate CFA UK Careers Co-ordinator
Mrs M. THOBANI, Work Experience Co-Ordinator

Mr P. D. HARRISON, M.A. Head of Classics, Deputy Director of Teaching & Learning
Ms M. A. BERGQUIST, B.A. Joint Deputy Director of Communications
Ms C. D. DREW, B.A. Staff Tutor
Mr E. H. GAZELEY, B.A.,
Mr M. C. HUSBANDS, M.A. Second Master

Mr G. N. MACLEOD, B.A. Head of Computing
Mr J. E. FIRESTONE, M.A. Head of CCF and Outdoor Education
Mr E. E. W. WILLIAMS, M.Eng., MBCS CITP, F.C.C.T. Director of Digital Strategy

Mr A. C. DUFFEY, B.A. Head of Design Technology
Mr N. J. KYRIACOU, B.Ed. Head of Spenser House
Miss H. M. PARK, B.Sc  Assistant to Head of Lower School
Mr S. J. REID, B.Sc
Mr G. A. WILSON, B.A. Head of Community Service

Miss C. L. CLARKE, B.A Director of Drama

Dr M. I. BEACHAM, B.A. M.Sc. Ph.D. Head of Economics
Mr A. R. FRASER, M.Sc.
Mr R. C. GARVEY, M.A. Deputy Head Academic and teacher of Religion and Philosophy
Mrs H. C. HALL B.A.
Mr C. J. OEY, M.A.
Mrs S. F. PEARSON Subject Leader for Politics and Assistant Head of Upper School

Mr M. G. HILTON-DENNIS, B.A. Head of English
Miss M. J. FITZPATRICK, B.A.
Dr M. I. HETHERINGTON, M.A. Ph.D
Mr T. W. JENKIN, M.A. Head of Lower School
Mr J. D. MANLEY, M.A.  Head of Mulcaster House,
Mr I. J. MITCHELL, B.A. B.Sc. Head of Psychology
Mr A. J. RICHARDSON, B.A.
Mr D. G. ROBINSON, B.A.
Ms D. M. SCOTT, M.A.
Mrs K. SHOCKLEY, B.A.,
Ms L. V. SMITH, M.A. Director of Teaching & Learning, SCR Representative - Governing Body
Miss E. K. TRAFFORD, M.A. Deputy Director of Co-Curriculum

Mr A. MURRAY, M.A. Head of Geography
Mrs E. J. LEMOINE, B.A. Head of Raphael House, Joint Deputy Director of Communications
Miss H. J. MAXFIELD, B.A. Assistant Head of Middle School
Mrs S. A. RIDDLESTON, B.A. Senior Teacher  
Mr R. SIMMONDS, B.Sc. Head of PSHCE & Head of Andrewes House
Miss S. R. WATSON, B.A.
Mr D.A. WESCOTT, M.Sc.

Mr M. W. S. HALE, MPhil. Head of History
Mrs F. E. BLATCHFORD PACE, B.A.
Mr M. FLOWER, B.A. Head of White House, Head of Phab
Mr M. T. HERRING, B.A., Assistant Head of Upper School
Mr P. A. HOYLE, M.St
Mr J. G. TAYLOR, M.A. Registrar

Dr A. R. H. CLARKE, M.A., D.Phil., Deputy Head, Information Services
Mr J. P. BECK, I.T. Manager
Mr P. A. J. GREGORY, Senior Network Engineer
Mr R. DIXON, Network Engineer
Mr E. J. ROBERTS, IT Technician
Mr I. RUDLING, Webmaster

Ms E. J. SADLER, B.A., M.Ed.  Head of Learning Support
Mrs D. N. DESAI, B.Sc.  Teaching Assistant
Mrs D. D. KOTECHA, M.Sc Teaching Assistant
Mr F. MURPHY-O'CONNOR, B.A. Graduate Assistant
Miss I. E. ROBERTS, B.A. Specialist Teacher  
 

Mrs A. J. SOUTH, B.Sc., DipLib.  Senior Librarian
Mrs P. J. JONES, B.A. PGDip. Part-time Library Assistant
Mrs R. J. L. MILLARD, B.A. M.A. Assistant Librarian

Mr A. S. MILLER, B.Sc. Head of Mathematics
Mr. A. P. CARROLL, B.A.
Mr N. J. CLEAVER, M.Sci.
Mr S. J. COLES, B.Sc.
Mr J. T. COREN, M. A 
Mr M. A. FOTHERGILL, B.Sc. Head of Manor House
Mrs H. E. EZOMO, B.A.
Mrs D. C. GEDALLA, B.A.
Mrs S. M. HALE, B.Sc., MSc. Assistant to Head of Upper School
Mr S. F. HARDMAN, B.Sc. Second in Mathematics
Mrs G. M. HAZAN, B.A.   
Mrs N. MANEK, B.A. Examinations Officer
Ms N. C. MONTEIRO, M.Sc.
Mrs T. A. OMERT, B.Eng., Head of Charities
Mr S. L. ROWLANDS, B.A.

Mr R. P. BAILEY, B.A.  Head of Modern Foreign Languages
Mrs M. C. R. CASTRO, B.A.  Spanish
Miss R. G. HAYE, Licence LCE Joing Acting Head of French
Ms V. M. KOTSUBA, B.A., M.A.  French
Mr M. W. PACEY, B.Ed. Subject Leader for German
Miss D. E. RABBETTE, B.A. French, Temporary Appointment
Mr J. M. S. RIPPIER, B.A. Director of Communications and French
Ms A. TROLETTI, M.A. Joing Acting Head of French
Mrs C. E. UDELL, M.A. German and French
.

Mr S. J. COULDRIDGE, Dip. T.C.L.  Director of Music
Dr R. L. COUCHMAN, B.A., MPhil, PhD Head of Academic Music, on family leave
Mrs J. H. STUBBS, Mus.B. ARCO, ALCM. Assistant Director of Music
Mr D. T. TONKS, M.St.
Miss S. A. WALSH, M.A. Temporary Appointment
Mr. J. D. COLLINS, BMus, Graduate Assistant - Music

Mr L. D. FOOT, B.Sc. Director of Sport
Mr P. J. B. DAVIES, M.Sc, Head of Sport Science
Mr C. R. EVANS-EVANS, BA, MEd, NPQH, Senior Master
Mr I. McGOWAN, B.Sc, M.Sc, Director of Cricket
Mr J. O. MIDDLETON, B.Sc. Director of Hockey, 
Mr A. J. MILLS, B.Sc. Director of Rugby, Head of Walter House
Mr M. J. PENNY, B.Sc.

Mr I. J. MITCHELL, B.A., B.Sc.  Head of Psychology

Mr I. L. REGAN-SMITH, B.A., M.A. Head of Religion & Philosophy
Mr L. J. CHARMAN, M.A. Head of Hilles House
Mr R. C. GARVEY, M.A. Deputy Head Academic
Dr J. P. KING, M.A., Ph D

Mrs F. A. RASHID, B.Sc. Head of Science

Mrs S. N. STUTELEY, B.Sc.  Head of Biology
Dr C. L. HARRISON, Ph.D
Dr A. KOMISSAROVA, M.A., Ph.D
Mr T. C. H. GREENAWAY, B.Sc. Assistant Head, Staff and Pupil Well-Being and SCR President
Mr B. C. OXENHAM, B.Sc.
Mrs L. P. PRUDEN-LAWSON, M.A. Head of Middle School
Mr B. J. SIMPSON, B.Sc. Head of PSHCE

Mr M. P. POWELL, M.A. Head of Chemistry
Mr R. I. M ALEXANDER, B.Sc. Director of Hockey & Deputy Leader of Co-Curricular Activities
Mr M. S. T. HUGHES, B.Sc.,
Dr M. M. LOHR, Ph.D Assistant Staff Tutor
Dr M. LOMAS, B.Sc., Ph.D Assistant to Head of Lower School
Mrs F. A. RASHID, B.Sc. Head of Science
Mr J. R. TALBOYS, B.Sc.

Mrs A. MAYADEEN, M.Phys Head of Physics,
Mr R. D. ANIOLKOWSKI, B.Sc
Dr A. R. H. CLARKE, M.A., D.Phil. Deputy Head, Information Services
Miss K. N. HUSTWITT, B.Sc.
Mr C. P. HULL, B.Sc. Assistant to Head of Middle School
Mr D. J. SPIKINGS, B.A., M.Eng. Director of Studies
Mr B. J. WATERHOUSE, BSc

Ms P. LLEWELLYN BSc Hons and PG Dip. Lead School Counsellor
Mr A. MULLEN BACP Accredited Counsellor/Psychotherapist

W Alexander, DipTCL (Guitar)
J Atkins, DipRAM (Trumpet)
Miss C Barry BA (Cello)
S Byron, BMus Hons RCM (Trombone)
Miss S Clark, MA LRSM ARCM DipRCM CTABRSM (Piano)
Mrs N S Coleman, CertEd (Flute)
Miss K Cormican, GTCL PDOT (Violin)
Mrs R Couldridge, GTCL (Violin, Viola and Piano)
A Gathercole, GGSM (Trumpet)
M Gibbs, BMus
Ms N Hawkins, (Guitar)
Mr R Halford
D Hester, LTCL DipTCL (Bassoon and Music Technology)
R N Hobson
J Lawrence, BA (Percussion)
Mrs N Manington, BMus LGSM (Piano and Jazz Piano)
B Marshall MMus
N Martin, (Percussion)
D Robb (Clarinet)
D Saunderson, GGSM (Singing)
J Shiner, MA
Mrs M Stone, MMus (Piano)
Mrs N Tait, LRAM Hons (Cello)
Mr. R Wainwright (Organ)

A Bruce (Strength and Conditioning)
N Buckman (Tennis)
J Burley (Rugby – Performance Analyst)
G Calway (Cricket)
A Chowdhury (Tennis)
E Conway (Rugby)
J Cumming (Watersports)
S Dokic (Athletics)
D Emms (Tennis)
L Fazekas (Fencing)
A French (Watersports)
S Galloway (Cricket)
J Jones (Judo)
R Kerr (Hockey)
M Khalifa (Squash)
R Lawrence (Rugby)
N Li (Table Tennis)
J Ling (Hockey)
P Loudon (Hockey)
D Manley (Athletics)
J Moore (Cricket)
R Patel (Cricket)
D Samuel (Rugby)
G Summerfield (Cricket)
L Wooldridge (Cricket)